Dziś krótki ale pozytywny wpisik 🙂
Przed wyprawą do Londynu postanowiłam wyrobić dla siebie i rodziny kartę EKUZ (polecam!). Złożyłam wniosek drogą elektroniczną i za kilka dni przyszło powiadomienie, że karty są do odbioru. Niestety trzeba było się wybrać po nie osobiście do samego centrum stolicy. W oddziale NFZ na Chałubińskiego 8 nasze karty czekały na mój odbiór. W oddziale system numerkowy, numerków uprzywilejowanych nie widzę, więc biorę zwykły numerek – ponad 20 osób przede mną! Oczywiście słabo mi na samą myśl, to pierwszy trymestr więc miotają mną nudności, więc z każdą sekundą czuję się coraz gorzej. Wypatrzyłam wolne okienko i podchodzę (szybkim tempem), równolegle rusza ze mną pewnien Pan, więc grzecznie pytam, czy tylko mogę o coś spytać Panią. Pan się zgadza – uf.
– Czy kobiety ciężarne są obsługiwane poza kolejnością? – pytam, a Pani się uśmiecha ale nie widzę w jej oczach zrozumienia.
– A ma Pani zaświadczenie od lekarza? – Pani pyta.
– Nie mam, ale mogę w komórce pokazać wyniki hCG – tylko to przychodzi mi do głowy.
No i potoczyła się dalej dyskusja kiedy to badanie jest wiarygodne (jaki poziom hCG), a kiedy nie… akademicka dyskusja. Finalnie Pani zgodziła się obsłużyć mnie poza kolejnością (a było to tylko wydanie karty, a nie złożenie wniosku, co zajęło jakieś 4 minuty), do Pana się odwróciłam i krótko powiedziałam: „Jestem w ciąży i korzystam z przywileju pierwszeństwa”. Pan się uśmiechnął, czy miał w oczach zrozumienie? Nie wiem!
Tradycyjnie zaglądam do regulaminu obsługi klientów NFZ – nic nie znajduje, ale za to zapraszam Was do ciekawej lektury „Prawa kobiet w ciąży”: http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/prawa-kobiet-w-ciazy,7088.html oraz http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/prawa-pacjenta/uprawnienia-szczegolne/

Kobiety w ciąży mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach poza kolejnością.

Co oznacza „poza kolejnością”?

  • świadczenia w poradniach specjalistycznych i szpitalach udzielane są w dniu zgłoszenia,

  • jeżeli świadczenie w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno być zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących,

  • w przypadku świadczeń w poradniach specjalistycznych (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Potrzebne dokumenty:

zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę i dokument tożsamości.

Podstawa prawna:

art. 47c  ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 z późn. zm.).

Super, tylko która z Was nosi „zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę i dokument tożsamości”…?

Autor artykułu

copyright © 2015-2017 jestemwdrodze.pl, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.