1000 pierwszych dni życia dziecka, już od poczęcia, to unikalny, niepowtarzalny czas  do kształtowania zdrowia i lepszej przyszłości dziecka, m.in. poprzez zapewnienie mu prawidłowo zbilansowanej diety. W czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka intensywnie rozwija się jego mózg, kształtuje się układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy i programuje się metabolizm. W tym czasie także kształtują się nawyki żywieniowe. Poprzez prawidłowe żywienie w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, masz realny oraz długotrwały wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości. Piąta z 6 złotych zasad na 1000 pierwszych dni życia brzmi:

zasady5

5 regularnych posiłków dziennie i woda do gaszenia pragnienia


W prawidłowym żywieniu dziecka ważna jest regularność spożywania posiłków i ich odpowiednia liczba. Dziecko powinno otrzymać 5 posiłków w ciągu dnia. Pragnienie – najlepiej ugasi woda. Nie podawaj dziecku soków by gasić pragnienie. Traktuj je jako jeden z pokarmów uzupełniających. Wprowadzaj do diety dziecka warzywa i owoce zgodnie ze schematem żywienia. Na zbilansowaną całodzienną dietę dziecka składają się 3 posiłki podstawowe, czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 posiłki uzupełniające – drugie śniadanie i podwieczorek. Zalecana przerwa pomiędzy posiłkami wynosi ok 3-4 godzin. Ze względu na małą pojemność żołądka dziecko powinno otrzymywać takie ilości potraw, które są zgodne z indywidualnymi potrzebami, ale dostarczają właściwej ilości energii. Nie przekarmiaj dziecka – szanuj jego apetyt. Pamiętaj, Ty decydujesz o tym, co dziecko je, a dziecko decyduje o tym, ile zje.


PORADNIK KARMIENIA PIERSIĄ

poradnik4-img
Przygotowujesz się do narodzin dziecka i karmienia piersią?
Chcesz mieć wpływ na przyszłe zdrowie swojego dziecka? Karmienie piersią jest wyjątkowym darem, jaki matka może ofiarować swojemu dziecku.
Przeczytaj nasz nowy Poradnik, który powstał by wspierać mamy w karmieniu piersią.

Pobierz PORADNIK KARMIENIA PIERSIĄ

Autor artykułu

copyright © 2015-2017 jestemwdrodze.pl, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.